Először is, mi az az ADHD?
Az ADHD, magyarul nem más, mint a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar. Tünetei közé tartozik a figyelemzavar, feledékenység, szétszórtság, állandó nyüzsgés és az iskolai nehézségek. Csak rövid ideig képesek koncentrálni bármire is, illetve könnyen elfelejtik a dolgokat. Ők azok, akik állandóan mozognak, mocorognak, két percig is nehéz őket lekötni, valamint nem képesek megülni a fenekükön.
Ha már dolgoztál, vagy kapcsolatba kerültél ADHD-s gyermekkel tudod, hogy nem egyszerű rávenni őket arra, hogy írják meg a leckéjüket, vagy éppen figyeljenek oda arra, amit mondasz!
Egy nagyon érdekes videót szeretnék megmutatni Neked, amely egy új perspektívából közelíti meg a viselkedésüket. A videót a University of Central Florida készítette egy kutatásához.
Mégis, hogy lehetséges ez?
Az ADHD tüneteit, mint az állandó ficánkolást és izgatottságot, valamint a lábdobolást és székkel való forgolódást az váltja ki, hogy ezeknek a gyerkőcök számára az iskola és a házi feladat a kognitív funkcióikra nagyon erős hatást gyakorolnak.
Míg a filmek és a videójátékok nem igényelnek nagy agyterhelést, így a túlzott mozgás sem jelenik meg náluk!
Mozgás, mindenek felett!
Gondolhatnánk – ha látunk egy ilyen gyereket tökéletesen mozdulatlanul ülni, akkor valószínűleg tudna is, ha akarna!
A Figyelemhiányos Hiperaktivitás-zavaros gyereknek azonban mozogniuk kell, amikor az agyuk végrehajtó funkcióit használják. Ez a mozgás segít megőrizni az éberségüket!
Tudósok sokáig úgy gondolták, hogy az ADHD tünetei mindig jelen vannak. Ez az erős mozgékonyság azonban akkor mutatkozik meg leginkább a gyerekeknél, amikor az agyuk végrehajtó funkcióit, különösen a „munkamemóriát” használják.
Ez a rendszer működik akkor is, amikor tanulnunk, figyelnünk, vagy meg kell értenünk valamit.
“Gondolkodom, tehát nagyon nehéz most nekem!”
A filmnél nincs szükség gondolkodásra, elég csak nézni az érzékeidet használva. Nem kell semmit sem megjegyeznie az agynak, sem pedig elemeznie.
A matematika oktatóanyagnál viszont a munkamemóriát kell használni és ebben az állapotban a mozgás az, ami segít az ADHD-s gyerekeknek a jobb összpontosításra.
Ne bélyegezzük meg őket!
Ha bővebben érdekel a téma, a teljes cikk, ami alapján a blogposztom készült, IDE KATTINTVA olvasható el!
Tetszett az írás?
Iratkozz fel a Skillo levelekre, hogy sok más hasonló értékes írást, játékot, sablont kaphass a levelesládádba!
Majd ne felejts el korosztályt jelölni, hogy valóban csak a számodra értékes témákról kapj olvasnivalókat!