Előre szólok, nagyon nagy témáról írok most, így aztán biztos lehetsz benne, hogy lesz, ami kimarad belőle. De azért igyekszem…
A beszédfejlődés leírása azért is nehéz, mert egyrészt valóban nagyok az egyéni eltérések, emiatt aztán nem szabad a gyerekeket egymáshoz hasonlítgatni.
Másrészt azonban igenis vannak olyan mérföldkövek, ahol ki lehet mondani: ha a beszéd tartalmilag vagy alakilag nincs egy bizonyos szinten, akkor bizony baj van, és muszáj külső segítséget kérni.
Csak hát ki a kompetens szakember a segítségadásban?
És melyik az a pont, ahol ugyan még nem biztos, hogy baj van, mégis jobb, ha szakemberhez fordulunk, hiszen több jele is mutatkozik annak, hogy magától nem fog elindulni a várva várt fejlődés.
A baba beszédfejlődése, a baba beszéd kezdete
A méhen belüli életből a kinti világba megérkező újszülött számára a szülei beszéde jelenti a legfőbb átkötő élményt. A szülei hangját már ismeri, azonban szinte minden más élmény újdonság számára. Ezért (is) van kiemelt szerepe a szülők hangjának az első hetekben.
Ha az újszülötthöz halk, nyugodt hangon beszélnek, az megnyugtatja őt, míg a hangos, ideges beszéd nyugtalanná teszi.
Ez egyébként így is marad, akár felnőttként is megtapasztaltad már magadon. Ezért az első pillanattól kezdve nagyon fontos, hogy beszéljünk a kisbabánkhoz.
Az első hetekben egyetlen problémának lehet kézzel fogható jele, az pedig az, hogy a kisbaba nem reagál az emberi beszédre.
A magyar kórházakban megszűrik a kisbabák hallását, de ezzel csak a nagyobb hallássérülések mutathatók ki. Ezért fontos, hogy otthon te is figyeld a hallását!
Hogyan figyelheted meg akár az első hetekben is, hogy megfelelően hallja-e a hangokat?
Halkabb csörgőt csörgetsz neki, és figyeled, hogy a hang irányába fordítja-e a fejét.
Még finomabb módszer, amikor látótávolságán kívül állsz meg, és halkan beszélni kezdesz hozzá – felfigyel-e az ismert hangra, és feléd fordítja-e az arcát?!
Csettints egyet a füle mellett – persze nem túl hangosan – és figyeld, pislog-e! Ha pislogással reagál a csettintésre, az jó jel!
Amennyiben azt vesszük észre, hogy a baba nem reagál megfelelően az ember illetve a környezet hangjaira, mindenképpen kérjünk segítséget! Első körben a védőnővel érdemes konzultálni, illetve a gyermekorvos fog további vizsgálatokra küldeni.
Gőgicsélés, gagyogás kezdete
Talán nem úgy tekintünk az első hetekre, mint a beszédfejlődés egyik korai szakaszára, pedig a beszéd fejlődése már javában zajlik!
Ebben a korai szakaszban a beszédészlelés fejlődik látványosan, ez azonban nagyon fontos szakasz a beszéd megjelenése szempontjából.
A beszédészlelés most még nem más, mint az emberi beszéd elkülönítése a környezet más hangjaitól. Ennek feltétele pedig az ép hallás.
Ez az a képesség, mely később abban segíti a kisbabát, hogy a gagyogás során használt rengeteg hang közül kiválassza, és begyakorolja azokat, melyekre itt, Magyarországon élve szüksége lesz.
Mikor kezd gőgicsélni a baba?
Egy átlagos baba 6-8 hetes kora között kezd el gőgicsélni, ekkor azonban még olyan hangokat is kiad, melyre a mi társadalmunkban biztosan nem lesz szüksége, kivéve, ha a későbbiekben mondjuk franciául szeretne tanulni…addigra azonban sajnos elfelejti.
Ha a 2 hónapos baba nem gőgicsél, az még lehet normális. Azonban, ha 3 hónapos koráig sem kezd el gagyogni-gőgicsélni, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni, első körben a gyerekorvoshoz.
Mit tehetsz te ebben a kezdeti időszakban?
Nos, azt szoktam mondani, előnyben vannak azok az anyukák, akik mindig is sportriporternek készültek, most igazán jól kamatoztathatják ezt a képességüket! Ugyanis ebben az első időszakban egyszerűen nincs más dolgunk, mint mondani, mondani, mondani mindent, amit éppen csinálunk.
Tisztába teszlek, és felvesszük a zoknit, a sapkát!
Itt az ideje, hogy sétálni menjünk!
Most fürdeni fogunk, vár már téged a jó meleg fürdővíz és a sárga kiskacsád!
Összefoglalva tehát:
Az első hat hónap során a baba beszéde a hallásán keresztül fejlődik. Ezért legfontosabb feladatunk azt figyelni, hogy vajon megfelelően hall-e. Ezt elég egyszerűen ellenőrizhetjük.
Ezen kívül pedig beszéljünk hozzá minél többet, illetve mondókázzunk, és énekeljünk neki!
Hogyan tudok neked segíteni?
Beszéd és kommunikáció fejlődése átfogó mesterkurzus
A Skillo Klubban készítettem egy több mint 40 részből álló videósorozatot, melyben rengeteg hasznos infót találsz a beszédindításról és beszédindító stratégiákról! Olyan játékos tevékenységeket mutatok, melyekkel te magad a mindennapokban tudod segíteni gyermeked a minél kifejezőbb beszédben.
De nem csak ezekre kapsz segítséget a Skillo Klubban! Hónapról hónapra 1-1 téma kerül górcső alá, megosztjuk egymással a gondolatainkat, tapasztalatainkat, mellyel építjük a közösségünket és tanulunk egymástól!
Beszélgessünk! – beszéd fejlesztése 1-3 éves kor között tanfolyam
Kommunikációt támogató játékainkkal, hétköznapi tevékenységek apró átalakításával hatékonyan segítheted gyermeked beszédfejlődését! Végre szavakba öntheti mindazt, amit eddig nem tudott neked elmondani! A tanfolyam során megtanulod, hogy ösztönözheted gyermeked a beszédre! A sok közös játék elmélyíti a kapcsolatot kettőtök között, miközben fejlődik a babád!
Amennyiben egy komplex, átfogó tanfolyamra van szükséged gyermeked beszédével kapcsolatban, mindenképpen ezt a tanfolyamot ajánlom neked!
Tetszett az írás?
Iratkozz fel a Skillo levelekre, hogy sok más hasonló értékes írást, játékot, sablont kaphass a levelesládádba!
Majd ne felejts el korosztályt jelölni, hogy valóban csak a számodra értékes témákról kapj olvasnivalókat!