Az agresszió, az agresszivitás térhódítása modern világunkban egyre inkább tetten érhető. És ez alól a legkisebbek világa sem kivétel. A békés közös játékot egyre-másra szakítják meg veszekedésbe torkolló viták, a gyerekek egyre kevesebbet játszanak egymással, hús-vér játszópajtások helyett tárgyakkal veszik magukat körül. Az aggasztónak tűnő tendencia megfékezésének egyik lehetséges módja a kisgyermekkori szerepjátékok erősítése és a gyerekek életébe való visszavezetése lehet.
Nemrég óvónő ismerőseimmel beszélgettem arról, mi lehet az oka annak, hogy már a kisgyerekek játékai is egyre durvábbak, erőszakosabbak, agresszívabbak. És nem csak a fiúk esetében. Egyre kevesebb ideig tudnak békésen egymással játszani, hamar kirobban a vita egy-egy játék birtoklásáért, a vezető szerepért, a játékszabályok be nem tartása miatt.
A társaságunk egyik tagja, a közel 90 éves Eta néni azt mesélte, hogy amikor ő kezdte az óvónői pályáját, akkor a gyerekek egyik fő játéka a szerepjáték volt. Hetven éves volt és még aktívan dolgozott, amikor azt vette észre, hogy az óvodások életében visszaszorulóban van a szerepjáték, és mind gyakrabban játszanak a gyerekek egymás helyett a körülöttük lévő tárgyakkal. Eta néni meggyőződése szerint itt van a kutya elásva, a gyerekeket egyszerűen vissza kellene vezetni a szerepjátékok világába…
Szerepjátékok
Szakszerűen fogalmazva szerepjátéknak azt a játéktevékenységet nevezzük, amelyben a gyerekek a látott szerepeket, tevékenységeket, a felnőttek közötti jellegzetes viszonyokat, kapcsolódásokat sajátos játékkörülmények között újraalkotják. Ehhez fantáziájuk segítségével megteremtik azt a teret és azokat a játékeszközöket, amelyekkel azután át tudják élni, rekonstruálni tudják az adott szituációt, helyzetet.
Ha azt vizsgáljuk, mely korban a legjellemzőbb a szerepjátékok jelenléte, akkor azt mondhatjuk, hogy személyiségfejlődés szempontjából óvodáskorban a legjelentősebb, kisiskolás korban kedvenc játékként még időről időre felbukkanhatnak, de lassanként veszítenek a fontosságukból és fokozatosan visszaszorulnak.
Mire jók a szerepjátékok?
A szerepjátékok láthatatlanul is szerves részét képezik a gyerekvilágnak. Bár a felületes szemlélőnek úgy tűnhet, hogy a szerepjátékok csupán a felnőtt világ imitálására szolgálnak a gyerekek életkorának megfelelő szinten, de igazából ennél sokkal többről van szó.
Az egyszerű utánzáson túl a szerepjátékokban a gyerekek a teljes belső világukkal, az adott szituációra kivetülő érzelmeikkel is jelen vannak, így a kiválasztott szerepekkel egy olyan világot teremtenek maguknak, amely megismerésre, felfedezésre, megértésre vár. Így az imitáláson túl a gyerekek a birtokukban lévő és életkoruknak megfelelő eszközökkel gyakorlatilag a saját bensőjükben zajló folyamatokat is megjelenítik.
A gyerekek számára a legfontosabb a biztonságos közeg, legyen szó akár érzelmi, akár fizikai, akár anyagi környezetről. A szerepekkel való játék, az utánzás épp egy ilyesfajta közeg, hiszen ez a nagyvilágnak egy biztonságos mása, amely közben:
- fejleszti a gyerekek kreativitását,
- segít a gyerekeknek megérteni a körülöttük lévő világot,
- javítja a problémamegoldást, az érvelési készségeket, a gyerekek szinte észrevétlenül gyakorolhatják az utasítások követését és az igények kommunikálását,
- fejleszti a társak közötti együttműködést,
- segít a gyerekeknek megtanulni olvasni a szociális jelzéseket verbális és nem verbális szinten egyaránt,
- fejleszti a szimbolikus gondolkodást,
- segít pozitív kapcsolatokat kialakítani.
Hogyan alakítsunk ki szerepjátékra ösztönző környezetet?
Szülőként te is biztosan nagyon sokféle gyerekjátékkal találkoztál már és a te kezedben is megfordultak már olyan darabok, amelyeket én csak “egyfunkciós” játékoknak nevezek, vagyis amelyekkel nehéz mást játszani, mint amire kitalálták őket.
Ezek az egyfunkciós modellek nem alkalmasak szerepjátékra és az a környezet, ahol ezek a játékok vannak túlsúlyban, nem is ösztönzi a gyerekeket szerepjátékokra.
De akkor mégis mit adjunk a gyerek kezébe? Íme az én listám azokról az eszközökről, tárgyakról, játékokról, amelyek többféle funkciót is betölthetnek az eredeti céljuk mellett és amelyeket épp ezért érdemes gyűjteni:
- takarók, párnák, huzatok
- könyvek
- edények
- régi telefonok
- szemüvegkeretek
- sálak
- plüssállatok, babák
- ceruzák és jegyzettömbök
- pénztárcák
- dobozok, kosarak
- szivacsok
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy kellően nagy lakásban élünk, akkor akár erre a célra egy külön sarkot is berendezhetünk. De nem kell ahhoz palotában laknunk, hogy szerepjátékokra ösztönözzük a gyerekeinket, elég lehet az is, ha időnként átengedjük nekik az étkezőasztalt. Nálunk legalábbis ez volt a szerepjátékok terepének alfája és omegája.
A játékhoz az asztalon és a székeken kívül tükrök, fogasok, polcok, festőállvány, régi bőrönd vagy bármi jól jöhet, ami többféle funkciót is betölthet. Ezekből kiindulva a gyerekek már könnyen feltalálják magukat, de ha mégsem így lenne, akkor azt javaslom, figyeld meg, hogy a te gyerekeid milyen téma, melyik foglalkozás, milyen helyszín iránt érdeklődnek leginkább.
Étterem? Állatorvosi rendelő? Fogorvos? Pékség? Zöldséges? Tűzoltó állomás? Autómosó? Fodrász? Cukrász?
A játékokat te magad is kezdeményezheted, kezdve például azzal, hogy közösen elkészítitek az étlapot az étterembe, majd a vacsoraasztalnál kiélvezed, hogy van egy saját pincéred, aki felszolgálja neked a legfinomabb falatokat.
Utána beülhetsz a fodrászatba, ahol a fodrász elkészíti a frizurádat az esti színház előtt, ahova természetesen taxival érkezel, az időpontot pedig jó előre leegyeztetted a sofőrrel. Én például jól emlékszem, hogy gyerekkoromban hétvégente ebéd után mindig én altattam az öcsémet, egy kis nyugalmat ajándékozva ezzel a szüleimnek. Mint egy jó óvónéni meséltem neki, majd az ágya szélén ülve őriztem az álmát.
Kell-e ennél jobb példa arra, hogy ezekkel a játékokkal mindenki csak nyer?
Szeretnél komplett szerepjáték csomagok birtokában lenni?
A Skillo Klub felületén találhatsz komplett állatorvosi, fagyizó és piac szerepjátékot! Sőt, mindezen felül több, mint 1000 letölthető játékkal is találkozhatsz!
Tetszett az írás?
Iratkozz fel a Skillo levelekre, hogy sok más hasonló értékes írást, játékot, sablont kaphass a levelesládádba!
Majd ne felejts el korosztályt jelölni, hogy valóban csak a számodra értékes témákról kapj olvasnivalókat!