Vajon tudod-e, mi volt az egyik első és legfontosabb érzékelése a méhedben megfogant gyermekednek? Nem nehéz a válasz: a szíved dobogása! Ez az ős-ritmus, ami 40 héten keresztül adta az alapzajt, születése után is az egyik leghatékonyabb eszköz ahhoz, hogy megnyugtassad.
Nem változik ez akkor sem, amikor már nagyobbak a gyerkőcök! Sőt, az ismétlődés és ritmikusság biztonságot adó hatása egész életünkön keresztül végigkísér minket. Gondolj csak a mosógép megnyugtató hangjára – vagy ha valami romantikusabbra vágysz 😉 : a tenger hullámaira, az agyonhallgatott kedvenc számodra.
A ritmikus ismétlés előnyei egyértelműek, ha a tanulást vesszük példának. De bizony így van ez a napirendünk és a rutinjaink kialakításában is! Minden gyermeknek (és felnőttnek!) nyugalmat ad, ha tudja, mi vár rá egy adott napon vagy héten, és ha felismerhetővé válik az ismétlődő rendszeresség.
Persze mondanom sem kell, hiába adod az ötévesed kezébe a határidőnaplódat vagy a teendőlistádat, nem fogja magát tőle biztonságban érezni! 😉
De mit szólnál egy gyerekbarát tervezőhöz?
Egy egyszerű eszközhöz, amelyet a hozzád és gyermekedhez passzoló módon használhatsz és amit az ötévesed is megért?
Íme, itt van!
Szeretettel ajánlom neked a Napirend kártyacsomagot!
- 120 darab nyomtatható, tevékenységet ábrázoló kártya
- 22 eseménykártya
- naptár- és időjáráskártyák
- részben óvodáskorú gyerekeknek
- másik részük kifejezetten kisiskolásoknak
- többségük nem életkorhoz kötött
- sablon, mellyel személyre szabható – mutatjuk hogyan!
- már 2-3 éves kortól használható!
- szobákra bontott rutinokat és készíthettek vele!
Hogyan használd a kártyákat?
Adok egy pár ötletet!
Először is, ha teheted, nyomtatás után lamináld őket, így sokáig szépek maradnak!
- Jól látható helyre (pl. üres falfelületre) feszíts ki egy egyszerű madzagot, majd ruhacsipeszekkel erősítsd rá azokat a kártyákat, amelyek az aznapi teendőket ábrázolják! Természetesen kronológikus sorrendben! 🙂
- Az örökzöld hűtőmágnes is jól beválhat, főleg ha egyéb információkat is szoktatok a hűtőre aggatni!
- Készíthetsz egy (szintén laminált) órarend-szerű táblázatot, amelyre aztán tépőzárral rögzítheted az aznap aktuális képecskéket.
Ezzel a játékos és kreatív eszközzel megalapozhatod a rendszeresség szeretetét, megelőzhetsz számos stressz-szituációt, csökkentheted a kapkodásból adódó konfliktusok számát. A gyermeked nyugodtabb, együttműködőbb lesz, mert tudja, mi vár rá!