Április 24 Szent György ünnepe. Szent György katona és keresztény vértanú volt. A legenda szerint megölt egy sárkányt, ezért szép páncélozott lovon ülő és dárdájával sárkányt ölő ifjúnak szokás ábrázolni. Mivel a lovagok is védőszentjükként tisztelték, nem volt kérdés, hogy a Rendőrség napját az ő ünnepére teszik.
Ebből az alkalomból hoztam most 3+1 kézműves ötletet nektek, és 3 további játékot, mely a beszédészlelést, figyelmi funkciókat és a mozgáskoordinációt fejleszti.
Logopédiai foglalkozásokon kiváló bemelegítő gyakorlatok, illetve írás-olvasás órákon alkalmasak az osztály átmozgatására, így utána hatékonyabban folytatódhat a közös munka.
Nézzük elsőként a kézműves ötleteket!
- A rendőrautó egyszerűen elkészíthető, csupán a gyerekek körberajzolt tenyere kell hozzá, melyen az ujjakra rendőröket rajzolunk, illetve a félbevágott papírtányérból alakítjuk ki a rendőrautót.
- A rendőrbábok készülhetnek spatulára erősítve, mi csak színes kartonokra rajzoltuk az arcokat hozzá.
- A toalett papírgurigák segítségével is elkészíthetjük – mi rendőrkutyát is alkottunk. Voltak, akik állították, hogy rendőrcicák is léteznek….
- Ujjnyomda segítségével mini figurák is készülhetnek. A gyerkőc kétféle festékbe nyomja az ujját, majd ezzel a papíron is nyomot hagy. Ha már iskolás, berajzolja a körvonalakat, és az arcot. Kisebbeknél ez a felnőtt feladata lesz.
Jöjjenek a mozgásos fejlesztő játékok is!
Ezekkel kapcsolatban semmi extra ötletre nem kell gondolnod, mindegyik megvalósítható eszközök nélkül, semmi sem kell hozzá, csak te és a lelkes gyerekek!
1. Találj ki 3 szót, ami a rendőrséggel kapcsolatos, pl: rendőr, nyomozó, sziréna
Állapodjatok meg, melyikhez milyen mozdulat tartozik!
Rendőr – feltartja a kezét, mint amikor a forgalmat irányítja
Nyomozó – képzeletbeli nagyítót tart a kezében, és a földön található nyomokat vizsgálva előre hajol
Sziréna – fejünk felett körözünk a kezünkkel
Természetesen bármi mást kitalálhattok! Már az is fejleszti a gyerekek fantáziáját, kreativitását, amíg ezekkel ötleteltek.
Utána meg kell jegyezni a 3 szóhoz rendelt mozdulatokat – fejlődik az emlékezet.
Majd sorolod a szavakat egymás után, a gyerekek pedig a megfelelő mozdulatokat mutatják.
Nagyobbakkal lehet zálogosat játszani, aki elrontja zálogot ad. Kisebbekkel ezt nem ajánlom.
2. Egyforma? Nem egyforma?
Első lépésben gyűjts szavakat, amelyek kapcsolatosak a rendőrséggel: rendőr, sziréna, kutya, rabló, bilincs, stb. Majd keress ezekre rímelő szavakat: kendő, hiéna, ruha, ajtó, hajó, kilincs, stb.
Majd mondd párokban ezeket: rendőr-kendő, sziréna-hiéna, rabló-ajtó, rabló-hajó, stb. A gyerekeknek meg kell mondaniuk, hogy egyforma vagy nem egyforma a két szó, amit hallottak. Természetesen mondj olyan párokat is, amelyek egyformák: rendőr-rendőr
Mozgásossá alakítható, és egyben nehezíthető is a játék, ha az egyforma pároknál bal lábon, a különböző pároknál jobb lábon kell állni.
3. Szónyomozó
Az előző játékokhoz már gyűjtöttél rendőrséggel kapcsolatos szavakat, most ezeket használjuk újra.
A szavakat mond szótagolva, hangokra bontva, esetleg csak a magánhangzóit, ejtsd ki, vagy éppen csak az elejét, vagy csak a végét ejtsd ki!
Ki találja ki, melyik szóra gondoltál?
Tetszett az írás?
Iratkozz fel a Skillo levelekre, hogy sok más hasonló értékes írást, játékot, sablont kaphass a levelesládádba!
Majd ne felejts el korosztályt jelölni, hogy valóban csak a számodra értékes témákról kapj olvasnivalókat!