Amikor egy gyermekkel a beszéd beindulásán dolgozunk, nem a beszéddel kezdjük a közös munkát!
Van ugyanis 5+1 dolog, ami nélkül szinte biztos, hogy nem fog elindulni a gyermek beszéde. Nézzük, mi ez az 5+1 mérföldkő és mikor alakul ki, ha a fejlődésmenettel nincs probléma!
A legtöbb gyermek szülei a gyermek 2 éves kora körül fordul logopédushoz, mert a gyermekének nincs meg az 50 szavas szókincse. Ma ez az általánosan elfogadott életkor.
Azonban ezt megelőzően nagyjából 18 hónapos kortól már alakulnak azok a folyamatok, melyek talaján a beszéd kialakul.
Így amikor egy gyermek 2 évesen hozzám kerül, első dolgom ezt az 5+1 dolgot feltérképezni.
1. Szemkontaktus
2. Gesztusok
3. Hangok
4. Funkcionális játék
5. Szociális interakciók
Szociális interakciónak azt nevezzük, amikor a saját viselkedésüket a másik viselkedéséhez igazodva alakítjuk.
Na ez így talán nagyon tudományos, de ugye ez alatt nagyon sokféle dolgot értünk, ezért mondok példákat. Ha például sorba ülteted a plüssállatokat, és elkezded őket megetetni, akkor azt várhatod, hogy a másfél-kétéves gyermeked odamegy hozzád, és ő is elkezdi etetni a plüssöket. Vagy ha a gyermekednek gurítod a labdát, akkor ő visszagurítja, ha kéred.
5+1. A beszéd megértése
Ha azt mondom, hogy “Hozd ide a labdát!”, miközben éppen labdát gurigattunk egymásnak, és még rá is mutatok, hogy ott van a sarokban, majd tartom a kezem a labdának, akkor ezt szavak nélkül is értette volna a gyermekünk.
Ha bővebben érdekel a beszéd fejlődése, akkor a Skillo klubban találsz ezzel kapcsolatban egy részletes videóanyagot. Nem mindig van szükség nagy és komoly fejlesztőmunkára, sok esetben elég csak megtalálni a jó irányt, illetve hasznos, ha tudunk megfelelő szakembertől kérdezni. A Skillo klubban végigmegyünk a születés első pillanatától kezdve egészen 6 éves korig a beszédfejlődés állomásain.
HASZNOS VOLT SZÁMODRA EZ A BLOGCIKK?
Iratkozz fel A SKILLO levelekre, és feliratkozásod után sok más értékes játékot, sablont, tudásanyagot küldök neked!